Energiamärgise kohustuslikkusKas energiamärgis on kohustuslik? See on küsimus, mis kerkib sageli esile kinnisvara ostmisel, ürile andmisel või uute hoonete ehitamisel. Energiamärgis on dokument, mis näitab hoone energiatõhusust ja selle aastast energiatarbimist, aidates nii ostjatel kui ka ürnikel teha teadlikke valikuid. Eesti ja Euroopa Liidu õigusaktid sätestavad, millistel juhtudel on energiamärgis kohustuslik ning millised on energiamärgise nõuded.
Mis on energiamärgis ja miks see on oluline?Energiamärgis on ametlik dokument, mis klassifitseerib hoone energiakulu vastavalt energiatõhususe klassidele (A-G). Mida kõrgem klass, seda energiasäästlikum on hoone. Energiamärgis sisaldab järgmist teavet:
- Energiatõhususe klass (A-G, kus A on kõige energiasäästlikum)
- Hinnanguline aastane energiatarbimine
- Soovitatud parendused energiatõhususe suurendamiseks
- Kehtivusaeg (tavaliselt 10 aastat)
Energiamärgis aitab kaasa keskkonnasõbralikule kinnisvaraturule ning suurendab hoonete energiatõhusust ja turuväärtust.
Millistel juhtudel on energiamärgis kohustuslik?Energiamärgise kohustuslikkus on selgelt sätestatud Eesti ja Euroopa Liidu õigusaktides. Energiamärgis on kohustuslik järgmistel juhtudel:
1. Kinnisvara müükKui kinnisvara müük on kavas, peab omanik ostjale esitama kehtiva energiamärgise. Ostjad soovivad teada, kui suur on hoone energiakulu ning millised on võimalikud lisakulud tulevikus. Energiamärgise puudumisel võib tehinguga kaasneda juriidilisi probleeme.
2. Kinnisvara ürile andmineKinnisvara ürile andmisel on energiamärgis samuti nõutud. Ürnikul peab olema võimalus tutvuda hoone energiaklassiga, et mõista, milliseid kütte- ja elektrikulutusi see tõenäoliselt kaasa toob.
3. Uute hoonete kasutuslubaKui ehitatakse uus hoone, on energiamärgis vajalik kasutusloa saamiseks. See näitab, et hoone vastab kehtivatele energiatõhususe nõuetele ja aitab kaasa Eesti rohepöördele.
4. Avalikud hooned ja riiklikud asutusedRiigi- ja omavalitsuste hooned, mida külastab päevas palju inimesi, peavad omama energiamärgist, mis peab olema ka avalikult välja pandud.
Energiamärgise nõuded ja õiguslikud alusedEnergiamärgise kohustuslikkus tugineb mitmele õigusaktile:
Seaduse järgi on energiamärgise esitamine müügi-, üri- ja ehituslubade puhul kohustuslik ning selle puudumisel võivad kaasneda trahvid või tehingu peatamine.
Kes peab energiamärgise hankima?Energiamärgise taotlemise kohustus lasub
kinnisvara omanikul või arendajal. Peamised kohustused:
- Eramu omanikud - energiamärgis on vajalik müügil või ürile andmisel.
- Korteriühistud - kui kogu hoone müüki või üri puhul on energiamärgis nõutav.
- Arendajad - uute hoonete kasutusloa saamiseks on energiamärgis vajalik.
Millistel juhtudel energiamärgis pole kohustuslik?Mõned hooned on energiamärgise
nõudest vabastatud, sealhulgas:
- Alla 50 m² hooned (nt suvilad, garaažid)
- Ajutised ehitised (kasutus kuni 2 aastat)
- Muinsuskaitse all olevad hooned, mille energiatõhususe muutmine kahjustaks ajaloolist väärtust
- Põllumajandushooned, mida ei küta ega jahutata.
Energiamärgise hind ja taotlemineEnergiamärgise hind sõltub hoone suurusest ja keerukusest. Hind algab tavaliselt
150–300 eurost, kuid suured ja keerukad hooned võivad maksta rohkem. Tasuta hinnapakkumist saab
siit.
Energiamärgise hankimise etapid:
- Leia volitatud hindaja – energiamärgise väljastamisega tegelevad spetsialistid.
- Esita vajalikud dokumendid – hoone projekt, tehnilised andmed ja energiakasutus.
- Läbida hindamine – spetsialist analüüsib hoone energiatarbimist.
- Registreeri energiamärgis – energiamärgis kantakse registrisse ja on avalikult leitav.
Tagajärjed energiamärgise puudumiselEnergiamärgise puudumine võib kaasa tuua mitmeid tõsiseid tagajärgi nii müüjale kui ka ostjale:
- Tehingu takistused – Ilma kehtiva energiamärgisega ei saa kinnisvaratehingut (nt maja müügitehingut) lõpule viia, mis võib viia lepingute tühistamiseni ja tehingu edasilükkumiseni.
- Probleemid finantseerimisega – Pangad ja finantsasutused, sealhulgas KredEx, võivad keelduda kinnisvara finantseerimisest, kui puudub energiamärgis.
- Trahvid – Energiamärgise puudumine võib kaasa tuua trahve, kuna see on kohustuslik energiatõhususe nõuete täitmiseks.
- Kinnisvara väärtuse langus – Ostjad eelistavad energiatõhusamaid hooneid, mistõttu võib energiamärgise puudumine vähendada kinnisvara turuväärtust ja muuta selle müümise keerulisemaks.
Miks energiamärgis muutub tulevikus veelgi tähtsamaks?- Euroopa Liidu regulatsioonid karmistuvad – energiatõhususe märgis muutub kohustuslikuks rohkematele hoonetele.
- Kliendid eelistavad energiasäästlikke maju – energiatõhusus tõstab kinnisvara väärtust.
- Pangad annavad paremaid laene energiatõhusatele hoonetele – roheline ehitus saab finantsasutuste toetuse.
KokkuvõteKui kaalud kinnisvara müüki või ürile andmist, kontrolli kindlasti, kas sul on kehtiv energiamärgis. Vajadusel konsulteeri energiatõhususe spetsialistiga, et tagada seadusnõuete täitmine ja suurendada kinnisvara väärtust. Energiamärgis ei ole pelgalt kohustus, vaid ka kasulik tööriist energiasäästu planeerimiseks.